Velikost pisave
Uporabite funkcijo brskalnika
CTRL + / CTRL -
Lekarne javnega zavoda Gorenjskih lekarn opravljajo tudi dežurno službo.
Kontakt
04 20 16 134 / 04 20 16 136 (Dežurni)
Odpiralni čas
ponedeljek - petek: 07:00 - 19:30
sobota: 07:00 - 13:00
Čas dežurstva
vsak dan: 19:30 - 07:00
sobota: 13:00 - 19:30
nedelje in prazniki: 07:00 - 19:30
Izdajo zdravil in prodajo vseh naštetih izdelkov vedno spremlja tudi strokovno svetovanje o njihovi pravilni, varni in racionalni uporabi.
Vse bolj pa se osredotočamo tudi na same svetovalne storitve. Izvajamo naslednje:
Osebna kartica zdravil: je seznam vseh zdravil, ki jih bolnik v določenem obdobju uporablja. Na ta seznam nujno spadajo tudi zdravila brez recepta in prehranska dopolnila, ki jih bolnik uporablja po lastni presoji in obstaja možnost, da v kombinacijah z zdravili povzročajo negativne učinke. Seznam vsebuje tudi kratka navodila za uporabo, namen uporabe posameznega zdravila in najvažnejša varnostna opozorila. Osebna kartica zdravil je zelo primeren vir informacije o uporabi zdravil ob sprejemu bolnika v bolnišnico ali ob obisku specialista. Izdela jo lekarniški farmacevt na željo bolnika.
Pregled uporabe zdravil: je storitev, ki jo izvede lekarniški farmacevt. Osnova je ažurna osebna kartica zdravil. Navodila za uporabo so obsežnejša, prav tako ostale informacije. Lekarniški farmacevt se z bolnikom pogovori o morebitnih težavah zaradi jemanja zdravil in lahko svetuje tudi spremembe v načinu uporabe.
Farmakoterapijski pregled: je storitev optimizacije in racionalizacije zdravljenja z zdravili posameznega bolnika z namenom izboljšati oziroma vzdrževati bolnikovo z zdravjem povezano kakovost življenja, ki jo na podlagi informacij o predpisanih oziroma uporabljenih zdravilih ter vseh relevantnih kliničnih informacijah o bolnikovem zdravstvenem stanju in informacij, ki jih poda bolnik oziroma skrbnik, opravi farmacevt svetovalec (magister farmacije z licenco in opravljeno specializacijo iz lekarniške ali klinične farmacije, usposobljen za izvajanje farmakoterapijskega pregleda in zaposlen v lekarniški dejavnosti).
Farmacevtsko svetovanje: Farmacevtsko svetovanje je sestavljeno iz dveh delov. En del so skupine za kakovostno predpisovanje zdravil. Na teh skupinah se srečujejo zdravniki in farmacevti svetovalci, to so magistri farmacije z opravljeno specializacijo iz klinične farmacije. Vsako srečanje je namenjeno obravnavi ene terapevtske skupine zdravil, ponovitev teorije in predvsem izmenjava praktičnih izkušenj in predstavitev primerov bolnikov. Drug del pa so ambulante farmacevtov svetovalcev, v katerih poteka obravnava bolnikov, ki jih tja napotijo splošni zdravniki. Te ambulante se nahajajo v zdravstvenih domovih na Gorenjskem. Gre za izvedbo lekarniške storitve farmakoterapijski pregled, ki je namenjena bolnikov z večjim številom zdravil, bolnikom, pri katerih izidi zdravljenja z zdravili niso v skladu s pričakovanji, bolnikom z jetrno ali ledvično pomanjkljivostjo in bolnikom, ki se jim ob jemanju zdravil pojavljajo pomembni neželeni učinki. Farmacevt svetovalec opravi zelo natančen razgovor z bolnikom. Ta razgovor je namenjen ugotovitvi realnega stanja glede pravilnosti jemanja predpisanih zdravil in pridobitvi podatkov o morebitni uporabi še kakšnih dodatnih zdravil brez recepta ali prehranskih dopolnil, ki prav tako lahko vplivajo na zdravila. Po razgovoru z bolnikom farmacevt opravi temeljit pregled dokumentacije vseh uporabljenih zdravil, z največjim povdarkom na medsebojnem delovanju zdravil in napiše zdravniku mnenje o terapiji in predloge za spremembe, če se mu zdijo potrebne. Posebej želim povdariti, da spremembe ne pomenijo vedno manjšanje števila zdravil. Včasih pomenijo zamenjave zdravil, včasih spremembe v odmerjanju ali načinu jemanja, včasih celo uvedbo dodatnih zdravil. Dokončno odločitev o morebitni spremembi terapije pa v vsakem primeru sprejme zdravnik.
Svetovanje pri samozdravljenju: je namenjeno samozdravljenju zdravstvenih težav, ki so blažje narave in ne potrebujejo ali še ne potrebujejo zdravniškega nadzora. Za blaženje simptomov teh težav se uporabljajo zdravila brez recepta, imenovana tudi OTC zdravila. Vloga lekarniškega farmacevta je v tem, da prepozna resnost simptomov, ki jih bolnik navede in presodi, ali je primeren za samozdravljenje, ali pa mu svetuje obisk zdravnika. V ta namen imamo izdelane posebne protokole. V primeru nakupa zdravil brez recepta pa ustrezno svetuje o njihovi varni, pravilni in racionalni uporabi.
Farmacevtska skrb: je opredeljena kot dejavnost, s katero farmacevt zagotavlja odgovorno zdravljenje z zdravili za optimiziranje kakovosti bolnikovega življenja in doseganje pozitivnih končnih izidov zdravljenja. Zasnova farmacevtske skrbi obsega prepoznavanje, reševanje in preprečevanje problemov, povezanih z zdravili in zdravjem, z izvajanjem farmacevtskih ukrepanj (farmacevtskih intervencij). Koncept farmacevtske skrbi je v prvi vrsti namenjen skupinam bolnikov, ki so bolj dovzetni za nastanek težav, povezanih z zdravili. To so kronični bolniki, bolniki, ki uporabljajo veliko zdravil, starejši, mladostniki in otroci.
Poročanje o neželenih učinkih zdravil: zdravstveni delavci smo po Zakonu o zdravilih dolžni poročati o neželenih učinkih zdravil, o katerih bolniki poročajo pri nas. Poročanje poteka preko spletne aplikacije v predpisan obrazec. Skrbnik nad temi podatki pa je JAZMP.
Promocijo zdravja z različnimi izobraževanji za strokovno in laično javnost: večkrat organiziramo različna predavanja za različne skupine. Sodelujemo v zgodnji materinski šoli v Kranju, s patronažnimi službami po celotni Gorenjski, z negovalnim osebjem socialno varstvenih zavodov po Gorenjski.
Izvajanje samodiagnostičnih meritev in testov: bolniki se lahko odločijo in tudi v lekarnah izvedejo meritve glukoze, holesterola in trigliceridov v krvi. Obdobno pa to izvajamo kapanjsko. Predvsem je to ob svetovnem dnevu zdravja v aprilu in svetovnem dnevu diabetesa v novembru.
Neodvisno farmakoinformativno dejavnost za zdravnike in ostale zdravstvene delavce: se je začela izvajati v 2011. Z njo se želi spodbujati intenzivnejši, hitrejši in bolj sistematičen prenos informacij med strokovnimi zdravstvenimi delavci, zlasti med zdravniki in lekarniškimi farmacevti, kar se odraža tudi v kakovosti in varnosti zdravljenja z zdravili. Storitev obsega pošiljanje periodičnih obvestil zdravnikom, z naslovom Farmacevt zdravniku, enkrat na štirinajst dni, če gre za nujne informacije, pa tudi sproti. Po potrebi se organizirajo skupna strokovna srečanja.
Pedagoška izobraževalna dejavnost: od Ministrstva za šolstvo smo leta 1997 pridobil naziv Učni zavod za vse farmacevtske poklice. Takrat sta se na vseh ravneh šolanja izvajala obvezna praksa in pripravništvo za vse farmacevtske poklice. Večja prelomnica na tem področju je bila uvedba 5-letnega enovitega magistrskega študija farmacije, katerega temeljni cilj je usposobiti strokovnjaka za izvajanje strokovnih del in nalog kjerkoli na farmacevtskem področju. Novost, ki jo je program prinesel, je obvezno praktično usposabljanje pri izvajalcih lekarniške dejavnosti.Od takrat redno sodelujemo s Fakulteto za farmacijo in izvajamo ta del študija. Z uvedbo prenovljenega študijskega programa je odpadlo izvajanje pripravništva za magistre farmacije. V zadnjih letih zato izvajamo le pripravništvo za farmacevtske tehnike, vsako leto jih sprejmemo od deset do petnajst. Od leta 2014 izvajamo tudi področno mentorstvo za specializacije iz oblikovanja zdravil, analitike in preizkušanja zdravil, lekarniške ter klinične farmacije.
Prevzem neuporabljenih oziroma odpadnih zdravil, v skladu s predpisi, ki urejajo ravnanje z odpadnimi zdravili.