Pravilno shranjevanje zdravil in uporaba osebnih razdelilnikov za zdravila
Pravilno shranjevanje zdravil je ključnega pomena za zagotavljanje in ohranjanje učinkovitosti, varnosti in kakovosti zdravil. Na to smo pozorni tekom celotne verige prometa z zdravilom, od proizvajalca do uporabnika. Tako tudi farmacevti v času shranjevanja zdravil v lekarni temu posvečamo posebno pozornost in ob izdaji zdravil svetujemo glede shranjevanja zdravil v domačem okolju.
Vsako zdravilo na slovenskem trgu je opremljeno z Navodilom za uporabo. Običajno gre za priložen listič v škatlici zdravila. V poglavju Shranjevanje zdravila najdemo podatek, kako določeno zdravilo shranjujemo. Pri shranjevanju vseh zdravil je pomembno, da se držimo naslednjih osnovnih pravil:
- Vsa zdravila shranjujemo nedosegljiva otrokom.
- Zdravila shranjujemo v izvirni embalaži in skupaj s priloženim navodilom za uporabo.
- Zdravilo je priporočljivo shranjevati na hladnem in suhem mestu, zaščiteno pred svetlobo in vlago. Večino zdravil lahko shranjujemo pri sobni temperaturi (do 25° C) in na mestu, ki ni blizu neposrednih virov toplote in vlage.
- Ko je zahtevano shranjevanje v hladilniku, moramo biti pozorni, da zdravilo ne zmrzne (to zagotovimo tudi tako, da se originalna ovojnina zdravila ne dotika sten hladilnika).
- Po uporabi zdravila trdno zapremo pokrovček ali zamašek.
Zdravila, ki niso pravilno hranjena, lahko kažejo znake kvarjenja:
- Tablete se drobijo, razpokajo, spremenijo barvo ali površinski izgled.
- Kapsule razpokajo, se zmehčajo ali zlepijo.
- Tekočine se zgostijo, spremenijo barvo, okus ali vonj.
- Tube so počene, puščajo, vsebina se strdi.
- Mazila in kreme so spremenjenega vonja ali videza (strjena vsebina, odpuščanje vode ali olja, spremenjena barva ...).
Znaki kvarjenja lahko predstavljajo tudi nevarnost za zdravje. Tako zdravilo lahko vsebuje preveč ali premalo učinkovine, nastanejo toksični produkti, se poveča delež mikroorganizmov, pride do spremembe v načinu delovanja zdravila... Kadar na zdravilih opazimo znake kvarjenja ali jim je potekel rok uporabnosti, takih zdravil ne smemo uporabiti.
Osebni razdelilniki zdravil
Osebni razdelilniki zdravil za enodnevno ali tedensko uporabo so lahko zelo dobrodošel pripomoček za pravilno uporabo zdravil. To še zlasti velja za uporabo zdravil pri osebah, ki jemljejo več zdravil, so pozabljive ali imajo okrnjeno ročno spretnost in težko vzamejo tableto ali kapsulo iz pretisnega omota oziroma iz stekleničke z varnostno zaporko za otroke.
Pa so vsa zdravila primerna za shranjevanje v osebnih razdelilnikih?
Pri uporabi razdelilnikov je potrebno biti pozoren na obstojnost učinkovine v farmacevtski obliki (tableti ali kapsuli) na vlago in svetlobo. Ta podatek najdemo v Navodilu za uporabo v poglavju Shranjevanje zdravila. V kolikor je navedeno, da je treba zdravilo shranjevati v originalni ovojnini za zagotovitev zaščite pred vlago in svetlobo, potem tako zdravilo ni primerno za uporabo v osebnih razdelilnikih zdravil. V nasprotnem primeru lahko pride tudi do na primer zmanjšanega učinka zdravila in s tem tveganja za poslabšanje zdravstvenega stanja (npr. nepravilno shranjeno antitrombotično zdravilo lahko vodi do pojava venskega tromboemboličnega dogodka).
Tako kot pri shranjevanju zdravil v originalni ovojnini, je potrebno tudi napolnjene osebne razdelilnike zdravil hraniti nedosegljivo otrokom, na hladnem in suhem mestu, zaščiteno pred svetlobo in vlago.
Ob vsakem dvomu glede shranjevanja zdravil, se vedno obrnite na farmacevte v lekarnah.
Datum priprave informacije: Februar, 2025