Shranjevanje in uničevanje zdravil
Zdravilo je pripravljeno in namenjeno za zdravljenje ali preprečevanje bolezni pri ljudeh ali živalih. Za zagotavljanje in ohranjanje učinkovitosti, varnosti in kakovosti je potrebno tudi pravilno shranjevanje zdravil v domačem okolju in strokovno uničevanje zdravil.
Kako in kje shranjevati zdravila?
- Podatek, kako določeno zdravilo shranjujemo, je pri vsakem zdravilu naveden v priloženem navodilu za uporabo.
- Zdravilo shranjujte v izvirni embalaži in skupaj s priloženim navodilom za uporabo.
- Vsa zdravila shranjujte nedosegljiva otrokom.
- Zdravilo je priporočljivo shranjevati na hladnem in suhem mestu, zaščiteno pred svetlobo in vlago. Večino jih lahko shranjujete pri sobni temperaturi (do 25° C) in na prostoru, ki ni blizu neposrednih virov toplote in vlage.
- Ko je zahtevano shranjevanje v hladilniku, morate biti pozorni, da zdravilo ne zmrzne.
- Po uporabi zdravila trdno zaprite pokrovček ali zamašek.
Ko zaključite s predpisanim oz. priporočenim zdravljenjem, ne shranjujte preostanka zdravila, razen če je zdravilo del domače zaloge za pomoč ob blažjih zdravstvenih težavah. Zdravilo iz "domače lekarne" je lahko nevarno v primeru neustrezne uporabe, obstaja pa tudi nevarnost zastrupitve, predvsem otrok. Redno pregledujte zaloge zdravil v "domači lekarni". Tako boste ugotovili, če zdravila kažejo znake kvarjenja ali če jim je že potekel rok uporabnosti. Zdravil, ki kažejo znake kvarjenja ali jim je potekel rok uporabnosti, ne smete uporabiti.
Kako se pokažejo znaki kvarjenja zdravila?
- Tablete se drobijo, razpokajo, spremenijo barvo ali površinski izgled.
- Kapsule razpokajo, se zmehčajo ali zlepijo.
- Tekočine se zgostijo, spremenijo barvo, okus ali vonj.
- Tube so počene, puščajo, vsebina se strdi.
- Mazila in kreme so spremenjenega vonja ali videza (strjena vsebina, odpuščanje vode ali olja, spremenjena barva...).
Rok uporabnosti
Rok uporabnosti je naveden na vsakem zdravilu, tako na stični ovojnini kot na zunanji ovojnini. Običajno je podan kot mesec in leto, do katerega je zdravilo uporabno. Npr. rok uporabnosti: 05.2010 pomeni, da je zdravilo uporabno do konca maja 2010.
Kako uničiti zdravilo?
Neuporabna in neuporabljena zdravila moramo pravilno uničiti. Odlagajte jih med posebne komunalne odpadke. Tako se zmanjša nevarnost tveganja, ki ga lahko predstavljajo ta zdravila za zdravje človeka in okolje. Skladno z Uredbo o ravnanju z odpadnimi zdravili lahko neuporabna zdravila od 1.1.2010 oddate tudi v vsaki lekarni, kjer smo organizirali ločeno zbiranje odpadnih zdravil in poskrbimo tudi za strokovno uničenje.
Kam z odpadnimi zdravili?
Datum priprave informacije: September, 2014