Kamilica, prava
Matricaria recutita L.
Družina: Nebinovke (Asteraceae)
Uporaba: prebavne težave, vnetja kože in sluznic ter vnetja dihalnih poti
Uporabni deli: cvet prave kamilice (Chamomillae flos), eterično olje prave kamilice (Chamomillae aetheroleum)
Pravni položaj:
- H (Rastline, ki se lahko uporabljajo tudi kot živila.)
Predstavitev rastline
Prava kamilica je 20 – 50 cm visoka enoletna rastlina s kratko korenino in pokončnim steblom, ki je na vrhu golo in razvejano. Listi imajo zelo ozke, bodičaste vrhove in so dvojno ali trojno naperjeni. Na končnih delih stebelnih poganjkov zraste po eno koškasto socvetje, v sredini katerega je štiristo do petsto majhnih rumenih cevastih cvetov, ob robu pa je venec iz jezičastih cvetov.
Najdemo jo ob poteh, na poljih in vrtovih. Raste po vsej Evropi in velja za enega najbolj razširjenih žitnih plevelov. Cveti od maja do avgusta.
Uporabni deli rastline
Pri kamilici najpogosteje uporabljamo sveže ali posušene cvetove, ki imajo močan, prijeten vonj in aromatičen, rahlo grenek okus. Iz njih pripravljamo čaje in kopeli (zdravilni čaj Kamilice). Z vodno destilacijo iz cvetov kamilice pridobivajo tudi hlapno olje, ki je gosto, modre ali zelenkasto modre barve.
Zaradi širokega spektra delovanja (protivnetnih, protibakterijskih, spazmolitičnih in drugih lastnosti) so cvetovi kamilice dodani številnim čajnim mešanicam, kot so na primer:
- Čaj dr. Fajdiga ,
- Čaj proti driski ,
- Čaj proti krčem ,
- Čaj proti zvišani želodčni kislini ,
- Čaj za ledvice in mehur ,
- Čaj za otroke ,
- Čaj za pomiritev želodca ,
- Čaj za pomirjanje ,
- Odvajalni čaj .
Nosilci učinka
Cvetovi prave kamilice vsebujejo 0.3 – 1.5% eteričnega olja, flavonoide, kumarine in polisaharide.
Droga vsebuje matricin, brezbarvni proazulen grenakega okusa. Iz matricina pri destilaciji z vodno paro nastane kamazulen, ki eteričnemu olju da značilno modro do modrozeleno barvo.
Eterično olje vsebuje ciklične seskviterpene (kamazulen in različni bisabololi), ciklične seskviterpene, spatulenol in hamaviolin. Matricin v čaju in hamazulen v hlapnem olju učinkujeta protivnetno (antiflogistično).
Flavonoidi, kot sta na primer apigenin in apigenin-7-O-glukozid, so prav tako pomembni za učinkovanje čaja, saj delujejo proti mikrobom in protivnetno, blažijo tudi krče (spazmolitičen učinek).
Med kumarini sta pomembna umbeliferon in herniarin. Sluzi in drugi polisaharidi delujejo predvsem v vodnih pripravkih.
Učinkovitosti kamilice pa ne pripisujemo le posameznim učinkovinam, ampak medsebojnem delovanju vseh prisotnih učinkovin.
Raba v ljudski medicini
V ljudski medicini velja kamilični čaj za vsestransko zdravilnega. Z njim so naši predniki stoletja blažili krče in napihnjenost v prebavilih tako pri otrocih kot tudi odraslih. Zunanje so čaj iz cvetov navadne kamilice uporabljali za izpiranje ran in sluznic ter pri blažjih kožnih vnetjih. Kamilice se tradicionalno uporabljajo tudi pri prehladnih obolenjih, kjer se priporoča vdihavanje parne kopeli. Številna priporočila za uporabo, ki izvirajo iz ljudskega zdravilstva, so danes tudi strokovno potrjena.
Raba v farmaciji
Opravljenih je bilo veliko raziskav, kjer so preučevali zdravilne učinke (predvsem protivnetni in spazmolitični učinek ter učinek na celjenje ran) in jih tudi potrdili.
V farmaciji se posušeni cvetovi kamilice uporabljajo za lajšanje prebavnih težav, kot so blažji prebavni krči, občutek napetosti v predelu nad želodcem in napenjanje. Pomagajo pri prehladnih obolenjih, vnetjih sluznice ust in žrela, blažjih kožnih vnetjih (sončne opekline), površinskih ranah ter manjših turih. Lajšajo tudi vnetja sluznice v predelu zadnjika in zunanjih spolovil.
Kamilica se pogosto uporablja tudi v homeopatiji, kjer ima značilnost zelo čustvenega, temperamentnega in preobčutljivega zdravila. Primerna je za bolnika, ki zelo težko prenaša bolečine, je občutljiv in izredno razdražljiv. Najpogosteje jo uporabljamo za dojenčke in majhne otroke, v času izraščanja zob in pri trebušnih krčih, ter za ženske z bolečinami med menstruacijo.
Uporaba pri odraslih
Pri prebavnih težavah se priporoča pitje čaja, kjer prelijemo eno do dve veliki žlici kamiličnih cvetov s 150 ml vrele vode, dobro premešamo, pokrijemo, pustimo stati 5 -10 minut in nato precedimo. Skodelico sveže pripravljenega čaja pijemo trikrat do štirikrat na dan.
Pri vneti sluznici ust in žrela prelijemo eno do dve veliki žlici zdravilnega čaja s skodelico vrele vode (100 ml), dobro premešamo, pokrito pustimo stati 5-10 minut in nato precedimo. Sveže pripravljen čaj uporabimo nekajkrat dnevno za izpiranje ust in grgranje.
Pri razdraženi ali vneti sluznici v predelu zadnjika in zunanjih spolovil pripravimo poparek tako, da dve veliki žlici zdravilnega čaja prelijemo z 1 litrom vrele vode, dobro premešamo, pokrito pustimo stati 5-10 minut in nato precedimo. Sveže pripravljeni poparek dodamo kopeli, ki jo pripravimo nekajkrat dnevno.
Pri kožnih težavah prelijemo dve do tri velike žlice zdravilnega čaja s skodelico vrele vode (100 ml), dobro premešamo, pokrito pustimo stati 5-10 minut in nato precedimo. Sveže pripravljen čaj uporabimo nekajkrat dnevno za izpiranje ali pripravo obloge. Oblogo pripravimo tako, da v ohlajen poparek namočimo laneno krpo ali gazo in jo položimo na prizadet del kože.
Pri prehladnih obolenjih nekajkrat dnevno vdihavamo parno kopel, ki jo pripravimo tako, da prelijemo dve veliki žlici zdravilnega čaja s skodelico vrele vode (100 ml) in dobro premešamo.
Uporaba pri otrocih
Pri otrocih se v primeru prebavnih težav priporoča priprava blažjega čaja, ki ga dajemo v manjših količinah. Otrokom, starim od 6 do 12 let, pripravimo poparek iz dveh do treh čajnih žličk zdravilnega čaja. Otrokom, starim od 2 do 6 let, pripravimo poparek iz ene do dveh čajnih žličk zdravilnega čaja. Otrokom, starim od 6 mesecev do 2 let, pripravimo poparek iz polovice do ene čajne žličke zdravilnega čaja. Pri dojenčkih, mlajših od 6 mesecev, je pred začetkom zdravljenja s kamilico potreben posvet z zdravnikom.
Pri prehladnih obolenjih lahko otrokom, starim od 6 do 12 let, pripravimo enkrat do dvakrat dnevno parno kopel za vdihavanje. Pripravimo jo iz ene do dveh velikih žlic zdravilnega čaja.
Uporaba med nosečnostjo in pri dojenju
Ni znano, da bi posušeni cvetovi kamilic in pripravki iz njih škodljivo delovali med nosečnostjo in pri dojenju. Kljub temu priporočamo, da se količina zaužitega čaja v tem obdobju omeji na največ dve skodelici dnevno.
Uporaba v veterini
Uporabljamo jo za želodčne in črevesne težave, povezane s krči, vnetjih želodčne ali črevesne sluznice, močnega napenjanja zaradi nepravilnega delovanja bakterij. Drogo dodajamo hrani ali pripravimo čaj. Zunanje pri vnetnih ali bakterijskih obolenjih kože uporabimo čaj ali razredčeno tinkturo za izpiranje in obloge. Mazila s kamilico so zelo učinkovita pri vnetjih vimen, danke in analnih žlez.
Interakcije in neželeni učinki
Kamilica je v priporočenih odmerkih varna zdravilna rastlina. Neželenih učinkov ali drugih nevarnosti kljub dolgi zgodovini uporabe ne poznamo. Odsvetujemo dolgotrajno uporabo prevelikih količin droge, saj v tem primeru lahko pride do živčnega nemira in omotice.
Kamilice ne uporabljamo pri preobčutljivosti na pravo kamilico ali rastline iz družine nebinovk (latinsko Asteraceae). Odsvetuje se uporaba kopeli celega telesa ali delnih kopeli pri bolnikih z obsežnimi poškodbami kože, akutnimi kožnimi obolenji, visoko vročino in hujšimi okužbami.
O medsebojnem delovanju kamilic z drugimi zdravili ni poročil.
Opozorila in nasveti farmacevta
V ljudskem zdravilstvu velja, da pretirana uporaba kamiličnega čaja privede do živčnega nemira in omotice. Bolje je, da kamilični čaj ne postane naša stalna pijača.
Vedeti moramo, da s kamilico samozdravimo le blažje zdravstvene težave. Če se stanje ne izboljša v dveh tednih (pri prebavnih težavah) oziroma v enem tednu (pri kožnih težavah, vnetjih dihalnih poti in vnetjih sluznic), ali se celo poslabša, moramo obiskati zdravnika.
Literatura:
- Uradni list Republike Slovenije 103/2008. Seznam zdravilnih zelišč. http://www.uradni-list.si/files/RS_-2008-103-04369-OB~P001-0000.PDF#!/pdf . Dostop: 28.2.2024.
- Galle-Toplak K. Zdravilne rastline na Slovenskem. Založba Mladinska knjiga, 2017: 136-138
- E/S/C/O/P Monographs, Second Edition, 2003: 312 – 316
- Kreft S., Kočevar Glavač N. Sodobna fitoterapija – z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin. SFD, 2013:351, 467, 487 – 489
- Vademekum 2013, Gorenjske lekarne, Četrta izdaja, 2020: 103
- https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-matricaria-recutita-l-flos_en.pdf . Dostop: 28.2.2024
- Blažič L., Zanco I. Družinski homeopatski vodnik. AdriaPharm, 2011: 36, 78, 82, 97 – 98, 104
- E. Williamson, S. Driver & K. Baxter, Stockley's herbal medicines interactions, Pharmaceutical Press 2009, reprinted 2010: 125-126
Datum priprave informacije: Februar, 2024